Все про генеральну довіреність на автомобіль. Докладний огляд в статті на сайті інтернет-магазину Lester.ua.

Про що говорять
news

Поширені випадки, коли автомобілем користується не тільки людина, яка його купила, але і, наприклад, члени його сім'ї. Нерідко буває і так, що право власності на машину (спадкування, взаєморозрахунки) отримує той, хто не планує її експлуатувати особисто, але бажає передати це право близьким. Ось тут-то і буває потрібна генеральна довіреність на авто. В ній перераховуються люди, яким надано право керувати транспортним засобом. Довіреність дозволяє уникнути непотрібних питань з боку патрульної поліції. Вона є додатковим юридичним підтвердженням рішення власника транспортного засобу передати право його експлуатації іншій особі.

Що собою являє документ

Довіреність на машину оформляється на фізичних осіб на розсуд власника. У більшості випадків це:

 • члени сім'ї (дружина, чоловік, діти, батьки);
 • рідня;
 • ділові партнери.

Виходячи з юридичної термінології, гендовіреність на авто-це угода для дозволу представництва перед третіми особами, наприклад, працівниками поліції, співробітниками судових та інших органів. Всі вони, як свідчить закон, мають право цікавитися цим документом. Варто зазначити, що наявність генеральної довіреності на машину сьогодні необов'язкова. За законом, водій повинен мати права, страховий поліс, технічний паспорт. Але довіреність оформляють майже завжди, оскільки в спірних питаннях вона може мати вирішальне значення для людини, яка керувала автомобілем.

Шляхи оформлення: юридичні тонкощі

 довереность

Довіреність на керування автомобілем оформляється вручну або на спеціальному бланку. Як правило, до першого способу звертаються рідко. Він представляється досить важким, так як при складанні необхідно вказати всі важливі юридичні аспекти процесу передачі права на експлуатацію транспортного засобу. Тому другий спосіб з використанням заготовленого бланка виглядає набагато практичніше.

Довіреність на право керування автомобілем обов'язково включає наступні пункти:

 1. Паспортні дані господаря машини.
 2. Відомості про автомобіль. В цей пункт входять дані паспорта та свідоцтва про реєстрацію машини, номери двигуна і кузова, ідентифікаційний код транспортного засобу і реєстраційний знак.
 3. Паспортні дані людини, для якого робиться довіреність. Людей може бути кілька.
 4. Список дій, допустимих для водія, на якого оформлена довіреність. Це може бути не тільки управління машиною, але і ремонт, продаж і так далі.

Генеральна довіреність на автомобіль підлягає завіренню у нотаріуса. Повинна бути вказана і дата видачі. Після цього документ набуває юридичної сили. На відміну від звичайної довіреності, генеральна дає більш широкі можливості. Як вже згадувалося вище, її оформлення необов'язково (не так давно було скасовано на законодавчому рівні), але якщо документ є, то це завжди перевага. Причому не тільки в критичних ситуаціях, але і при виконанні звичайних операцій: продаж автомобіля, зняття його з обліку і ін. Маючи довіреність, можна значно заощадити час і гроші.

Юридичні аспекти

Отже, особа, на яку виписана довіреність на автомобіль, одночасно з правом на управління, отримує такі можливості:

 • оперувати з документами, що стосуються машини (пред'являти на вимогу, підписувати їх і так далі);
 • подавати різні заяви від імені власника автомобіля;
 • проходити технічний огляд;
 • самостійно вибирати місце автостоянки.

Також довірена особа отримує повне право на представництво інтересів власника машини в різних інстанціях і організаціях, з якими доводиться взаємодіяти при експлуатації авто. Це управління поліції, страхові компанії, станції технічного обслуговування та інші установи. Особа, що користується довіреністю, може представляти інтереси власника авто в судових інстанціях. Це теж додатковий плюс від наявності документа.

Подібний документ дає довіреній особі чимало прав, але тільки не право власності на машину. Іншими словами, ця угода, що носить виключно тимчасовий характер. Якщо в період дії довіреності виникають непередбачені обставини, наприклад, смерть власника авто або довіреної особи, документ автоматично втрачає юридичну силу.

авто

Деталі, про які важливо знати

Вважається, що термін дії довіреності не повинен перевищувати 3 років. Але на практиці цей період визначається тільки власником машини. Тому дуже важливо, щоб при оформленні довіреності у нотаріуса обов'язково стояла дата підписання.

Існує ще одна важлива помилка. Часто при визначенні кінцевого терміну дії довіреності багато громадян звикли покладатися в цьому питанні на нотаріуса. А юрист сам ініціює обмеження періоду. Але він не уповноважений встановлювати його! Це прерогатива тільки власника машини, що прописано в Цивільному кодексі.

Крім того, господар транспортного засобу має право відкликати документ у будь-який момент. При цьому він зобов'язаний повідомити про своє рішення довірителя та інших осіб, пов'язаних з угодою.